آخرین اخبار
جمعه , 29 تیر 1403 2024 - 07 - 19 ساعت :
اخبار

حضور مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی وهنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری (خانم دکتر توحدی) از کارگاه های هنر صنعت دستی موتابی شهر بفروئیه

1403-03-09 065

 

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج وزارت میراث فرهنگی:
هنرصنعت موتابی بفروئیه میبد از صنایع دستی ریشه دار در این منطقه است
مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری از کارگاه های موتابی در بفروئیه شهرستان میبد بازدید کرد .
ویدا توحدی در این بازدیدها که فرماندار میبد ، شهردار و رئیس و اعضای شورای بفروئیه هم حضور داشتند گفت : این بازدید در راستای ارسال پرونده ثبت شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی استان یزد صورت گرفت .
توحدی با بیان اینکه هنرصنعت موتابی یکی از صنایع دستی است که ریشه تاریخی در این منطقه دارد گفت : آقای موتاب یکی از افرادی است که با حضوردرنمایشگاه های مختلف صنایع دستی این هنر را پاسداری کردند.
وی گفت: محصولات اولیه که در موتابی تولیدمی شود قابلیت مصرفش کم است و باید با کاربردی کردن محصولات آن و تولید محصولات جدید این هنر صنعت را حفظ کرد .
مدیرکل آموزش و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی تصریح کرد : باید نسل جوان را در سالی که شعار آن ارتباط بین نسلی است ؛ با هنرصنعت موتابی آشنا کرد و برای آینده این صنایع دستی افرادی را تربیت کرد که به هنرشان و تولید و مصرف منطقه شان افتخار می کنند و هویتشان را در آن می بینند .
توحدی با بیان اینکه اگر نمایندگان مجلس با اراده قوی و زارت میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری و مسئولان شهری و منطقه ای درکنار هم موفقیت تولید محصولات صنایع دستی را درمنطقه جغرافیایی خود حفظ و آن را با برنامه توسعه دهند قطعا هنرمندان و صنعتگران را با رسیدن به معیشت عزت آفرین خوشحال می کنند .
وی حضور خود در شهر بفروئیه و بازدید از کارگاه های موتابی را در آستانه سال نو و حجم کار در وزارت میراث فرهنگی ، حمایت همه جانبه از هنر صنعت موتابی عنوان کرد.
پرونده هنر صنعت موتابی برای ثبت ملی هنور در دست بررسی است و گام های خوبی برای ثبت ملی و رونق و توسعه این هنر صنعت برداشته شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×